На Втория ден на Великден Светли понеделник, се прави голямо литийно шествие с чудотворната икона Св. Богородица Умиление от Бачковския манастир до местността Клувията, където според легендата е намерена. На поляните край аязмото се приготвя курбан. Тук се събират хора от Асеновград и околните села, както и техни близки от различни краища на страната. За всички присъстващи манастирското управление дава обща трапеза. Следобед по подобаващ начин шествието с иконата се връща в манастира.
Литийното шествие в Светлата седмица е важна характеристика за местната духовна култура. В обредната практика на християните то играе ролята на преклонение пред Божията Майка. Очертава се един доста богат пантеон за здравни и живоносни божества, чийто култови места са най-често по естествените височини. Това още веднъж подчертава значението на тези естествени височини в религиозния живот на местното население, както и тяхното проявление като универсален символ.
Св. Богородица освен майка на Божия Син, е източник за здраве, живот и обновление. Всеки, който черпи от този живоносен източник, като се обръща с молба за помощ, е получил и изцеление за своите телесни и душевни недъзи. В народните представи, формирани далеч преди християнската епоха, покровителката на живота и носителка на плодородие е Богинята майка, чийто култ в региона е регистриран. Култът към Богинята майка се изявява през християнската епоха като култ към Св. Богородица. Очертава се един непрекъснат култ към една богиня, представлявана през различните епохи с различна иконография, но винаги в образа на жена. И тя се възприема неизменно като покровителка на живота, на човешкото здраве, продължителка на рода и носителка на плодородие от земеделската реколта (Маринова 1996).
Вилиана Божинова