Масажът е известен още в древността и има различно въздействие върху тялото и духа, като е широко използван при лечение и релаксация. В практиката са познати различни видове масажи и ние ще Ви запознаем с някои от най-разпространените техники.
Класически масаж – известен още като шведски масаж, той е един от най- популярните на Запад. При прилагането му се използват различни видове масла с цел отпускане на мускулното напрежение, тонизиране и релаксиране на тялото. Класическия масаж подобрява кръвообръщението, стимулира имунната система и премахва умората. Класическият масаж може да се прави на цялото тяло или частичен –гръб, врат и рамене.
Лечебен масаж с мед - използването на меда, като масажно средство помага на кожата да усвои всички, съдържащи се в меда полезни вещества. Медотерапията съчетава специфична масажна техника с благотворното действие на меда, като след масажа кожата изглежда свежа и тонизирана. Масажът с мед е високо ефективен при ставни проблеми, безсъние, депресии и умора. Апитерапията може да се разглежда и като козметична процедура.
Антицелулитен масаж – този масаж е тип козметична процедура с употреба на ръчно масажиране, което е най-подходящо при наличие на целулит по кожата. Качеството на използваните продукти за масажа също има огромно значение, тъй като тяхната основна задача е да проникнат до мастната клетка и да я „изцедят”. Третирането върху кожата, чрез използване на различни масажни техники, ускорява притока на кръв в засегнатите зони, което спомага, както за изгарянето на мазнините, така и за отпушване на лимфните натрупвания.Той е широко разпространен сред нежния пол.
Дълбок масаж – Техниките, които се използват наблягат върху бавните движения по кожата и дълбокия натиск, така че да се подобри максимално движението на кръвта в тялото и да се подсили кислородната циркулация.
Релаксиращ масаж – обработва се точно определена част от повърхността на тялото, която по каналите на нервната система се свързва със съответстващия, на тази част от тялото орган. Масажът лекува и действа релаксиращо и болкоуспокояващо при различен тип болести на всички системи и органи в човешкия организъм.
Аюрведа – спада към серията индийски масажи, чиято основна цел е релаксация в пълен размер. Масажът не причинява болка и действието му носи истинска наслада за сетивата. Той отпуска и освобождава врата, раменете и лицето от натрупаното напрежение. Има различни видове аюрведични техники, като най – известни са Аюрведа – Абхаянга, при която основно средство на масажа са топли масла, различни по вид и предназначение, дълбоки масажни движения се балансира енергийния поток , като се използват активните точки по цялото тяло и
Аюрведа – Широдара – тя доставя удоволствие на духа и тялото и подобряват умствената дейност чрез свои специфични масажни техники. Основно средство при шародара е топлото масло, смесица от пшеничени кълнове, витамин Е и сусамово масло, което бавно се излива, под формата на лечебна струя, върху тази част от челото, наречена „трето око”.
Иумейхо – в превод на български означава „увеличаване жизнените сили на организма, чрез завръщане към природата”. Основна цел на Юмейхо е да възстанови естествения баланс в тялото чрез масажни и наместващи техники, гимнастически упражнения за отпускане на мускулатурата и наместване на костите.
Тай масаж – произхожда от Тайланд и е изключително древен и същевременно запазен метод, поради своето ефективно въздействие върху енергийните меридиани и енергията преминаваща по тях.
Уацу – този вид масаж е разновидност на шиацу терапията, като използването на шиацу техниките се съчетава с водна терапия. Масажът се извършва докато тялото на пациента се намира в гореща вода. Това хидро допълнение спомага за по- доброто отпускане на тялото и по- лесното освобождаване на стреса.
Хавайски масаж – изключително популярен и прилаган напоследък, придружен с отпускаща музика и опияняващ аромат на свещи води до пълно блаженство. Хавайския масаж се извършва от един или двама души използвайки специфични движения с ръцете и предмишниците, които подобряват кръвообръщението, лимфопотока, мускулния тонус и храносмилането.
Масаж с вулканични камъни – дарява хармония на тялото и духа. Затоплените вулканични камъни предават своята природна енергия, а масажът на цялото тяло подобрява кръвообращението и притока на кислород към клетките.
Ароматни масажи – имат изключително тонизиращ, подмладяващ и удовлетворяващ ефект. Използват се разнообразни етерични масла и средства като кафе (тонизира), шоколад, морска мента (за пречистване на организма от вредни вещества), цитруси, масла от портокал и канела (подсилват имунитета).
Бамбуков масаж – прави се с помоща на бамбукови пръчки и комбинация с шиатцу акупресуранамалява мускулното напрежение, възвръща енергията и тонуса на тялото.