Нашите очи виждат само една малка част от слънчевата светлина. Ако си припомним ученото по физика, можем да кажем, че освен видимата светлина слънчевият спектър съдържа невидими за човешкото око лъчи – гама, рентгенови, ултравиолетови (UV), инфрачервени и радиовълни. Два вида от тях могат да причинят проблеми със зрението – ултравиолетовите и инфрачервените. Последните могат много сериозно да увредят роговицата на окото. Например, ако гледате слънцето по време на слънчево затъмнение без специалните за целта очила. Блясъкът на светлината е затъмнен, но силата на лъчението не намалява. Вие не присвивате очи и окото може да вижда, но е напълно незащитено и поглъща големи количества от вредните инфрачервени лъчи.
Въздействието на улстравиолетовите лъчи пък може да предизвика заболяването катаракта на окото. Затова през лятото, когато слънчевата светлина е много интензивна, слънчевите очила не са просто мода, а необходимост. Ако например сте прекарали целияден на плажа, без да защитите очите,способността да виждате в тъмното се влошава. За щастие очитеимат потенциала да се възстановяват, но тази функция постепенно намалява с възрастта.
За да се предпазите от силната светлина и инфрачервените лъчи, е необходимо да скриете очите си зад традиционните слънчеви очила с плътно оцветени стъкла. Модерните цветни очила са подходящи за разходка из града през деня, нощем или при облачно време, но на плажа задължително вземете със себе си очила с характеристика high protection. Най-добре спасяват от ярката светлина огледалните стъкла или тези с т. нар. цветен огледален ефект.
Какъв цвят стъкла да изберем
Ако след поставянето на цветните слънчеви очила картината около вас ви се стори доста променена, значи стъклата са фалшиви. Фирмените очила запазват всички цветове естествени и леко променят само оттенъците. Цветните слънчиви очила не се препоръчват за шофьорите, защото нарушаването на на правилната цветова гама в полза на който и да е цвят разсейва вниманието и очите бързо се уморяват.
Зелените стъкла не напрягат, а отпускат очите. Цвят „тъмен изумруд” е особено подходящ за уморени очи. Те не изкривяват цветовете и могат да се носят всеки ден.
Сивите и светлосиньо-гълъбовите очила почти не изкривяват цветната картина. С тях ще се чувствате много комфортно.
Розовото и люляковото са много модерни цветове, но не забравяйте, че тези стъкла са вредни за детските очи.
Жълтите и кехлибарените стъкла са подходящи за всеки. Те увеличават контраста и дълбочината на видимост. Блокират синия цвят и е подходящо да се носят в облачни дни.
Огледалните отразяват светлината, могат да се носят на голяма височина. Фотохромите (хелиоматик) променят цвета си в зависимост от осветяването, подходящи са за всеки ден. Преливащи – наполовина затъмнени, отгоре са с по-тъмен цвят, а отдолу са по-светли. Могат да се носят всеки ден и са подходящи за шофьори и за четене на плажа.
Минерално стъкло или органично
И двата типаимат своето предимство. Слънчевиочила с минерално (обикновено) стъкло предпазват от UV-лъчите. Органичното (пластмасово) стъкло също притежава висока степен на защита от вредните лъчения, но при условие че очилата са качествени. Ако те са от разпространените навсякъде евтини слънчеви очила, произведени в Китай например, фалшивите стъкла ще пропускат вредни лъчи. Зеницата ще ще остава отворена, излъгана от тъмнияцвят на стъклото, и ще поглъща вредното лъчение. Ако се носят продължително, може да се стигне до сериозни проблеми със зрението. Приизбора на на очила проверявайте винаги етикета, който трябва да съдържа надпис „UV-400”, или ги избирайте в оптика след консултация. Това ще гарантира сигурност на покупката.
Въпреки че минералните стъкла са по-безопасни, органичните стъкла са предпочитани за производството на слънчевиочила поради това, че са леки, не се чупят и лесно се оцветяват.
Малко история
През 1930 година, вдъхновени от героичните подвизи на пилотите от американската армия, се появяват първите слънцезащитни очила и знаменитиямодел „авиатор”. След Втората световна война следва бум на изкуствените материали и на потребителите се предлагат първите пластмасови очила, които бързо стават популярни. През 50-те години на ХХ век слънцезащитните очила се превръщат в аксесоар за масово потребление.
Избор в зависимост от формата на лицето
Кръгло лице – изберете си рамки с овална форма.
Лице със сърцевидна форма – подхождат ви очила тип „котешки очи”. Те отвличат вниманието от острата брадичка.
Квадратно лице – подходящи са слънчеви очила тип „котешки очи” или овални. Зрително удължават лицето и подчертават скулите.
Овално лице – отиват ви всякакви форми, но най-много квадратни със заоблени ъгли.
Издължено лице – връхната линия на рамките не трябва да бъде по-висока от линията на веждите, а долната граница е силно отпусната.
Високо чело – избирайте очила с подчертана връхна линия. Това отвлича вниманието от високото чело.
http://www.estir.net/index.php?option=com_content&task=view&id=377&Itemid=47