Аквааеробиката е един от най-безопасните и приятни спортове. Практикуването й редовно подобрява кръвообращението. Укрепва сърцето и дихателната система. Помага да се разтовари гръбнака и формира правилна стойка на тялото.
Ето какво ни разказа за този невероятен спорт Даниела Георгиева – инструктор по аквааеробика в плувен комплекс „Спартак“:
Аквааеробиката като спорт
На пръв поглед изглежда сложно. Хем трябва да плувате, хем да правите разни неща с ръце и крака. Специалните неопренови колани и дунапренени ленти (нудълси) правят заниманието лесно, забавно и тонизиращо. Аквааеробиката или водната аеробика е комбинация от фитнес, джогинг и плуване, изпълнявани във вода, на фона на музика. Тя е подходяща, както за плувци, така и за хора, които не умеят да плуват. Всяка аквааеробика група се води от инструктор, който определя темпото, показва упражненията и се грижи за правилното и безопасно изпълнение на движенията от трениращите. Изборът на музика също е задължение на треньора.
Как протича 1 час по аквааеробика?
Продължителността на часа е между 45 и 60 минути. Тренировката започва с разгряване, с цел постепенно увеличаване на кръвообращението в долната и горната част на тялото, кръгови движения с ръце за разгряване на рамене, гръб, мишници и предмишници. След въвеждащата част започва активната работа – серия упражнения за различни мускулни групи. Темпото на тренировката е съобразено с напредналостта на групата, възрастовата граница на участниците и тяхното здравословно състояние. Възможно е въвеждане на индивидуално темпо. Изпълняват се различни по сложност движения в ритъм с музиката, а натоварването е наистина изтощително заради съпротивлението на водата. Изгаряне на мазнините започва само при честота на сърдечните съкращения от 135 удара в минута. Завършекът е стандартен за всяка аеробна програма – стречинг.
Честота
Препоръчват се занимания от 3 до 5 пъти седмично, с продължителност от 20 до 60 минути и интензивност от 60 до 90% от максималния сърдечен ритъм.
Аквааеробиката – здраве за всеки
Както при всяко друго аеробно занимание, аквааеробиката спомага за укрепване на сърцето и увеличава количеството кислород, достигащо до мускулите. Плътността на водата допълнително увеличава натоварването, като по този начин спомага за тонизиране на мускулатурата на цялото тяло. От друга страна, тя осигурява и допълнителна подкрепа на тялото и така предпазва от травми. При аквааеробика 85-90% от теглото на индивида се поема от водата, като по този начин ставите са подложени на по-малко стрес, отколкото при подобни натоварвания, изпълнявани при аеробика „на сухо”. Това прави аквааеробиката подходяща и за хора, страдащи от артрит, болки в кръста и наднормено тегло, както и прекарали сърдечен удар.
Предимства
1. Натоварва нестандартно мускулатурата, дори и тренирани хора споделят за мускулна треска след първото занимание.
2. Щади стави, ставни връзки и гръбначния стълб – водата заменя силата на гравитацията със съпротивление.
3. Не изисква предишен опит.
4. Подходяща е за мъже и жени, дори и в сериозно напреднала възраст, стига тренирането да е съгласувано с медицинско лице, няма горна граница за спортуващите. Може да се практикува и от много пълни хора, тъй като облекчава работата на мускулите, позволява кардио тренировка без рязко настъпване на умора и така щади сърцето.
5. Широка приемственост на трениращите, съпротивлението на водата натоварва еднакво добре и млади, и по-възрастни спортуващи.
Отслабване
Естественият резултат от редовното занимание с аквааеробика е изчистване на телесните мазнини и намаляване на теглото, като се изгарят средно по 450-700 калории при едночасово занимание. Но тренировката във вода стимулира апетита. Ако искате да отслабнете, се ограничете в храната. В противен случай ефектът може да бъде обратен. Не се препоръчват занимания на гладен стомах или веднага след ядене. Оптималният вариант е да се хапва половин час преди тренировката или 1 час след нея. Избирайте зеленчуци, риба, млечни продукти. Ако почувствате потребност за нещо сладко, хапнете малко стафиди.
Още едно водно забавление – акваджогинг
Акваджогингът (бягане във вода) е идеален спорт за премахване на излишните килограми. Изразходва се много енергия – изгарят се около 500 калории за 45 минути. Щади гърба, както и ставите на глезените и коленете, защото се избягва ударът на стъпалата върху твърда основа. Подобрява сърдечната дейност, стяга седалищните и коремни мускули. Тренировката се провежда със специален колан (обезопасителен пояс), който ще ви държи на повърхността, докато извършвате с крака и ръце движения на бегач.
http://dieti.rozali.com/vzala/p8241.html