Играта не е само забавление, а едно от най-добрите неща, които можете да правите заедно с вашето дете. Най-важното е, че когато се занимавате с него му показвате, че интересите му са важни за вас и с удоволствие прекарвате времето си заедно. По този начин помагате на малкия си наследник да израсте самоуверен и щастлив.
От друга страна играта е най-добрия начин на обучение на деца до седем годишна възраст.
Младежите се учат да използват силата на тялото си чрез физически занимания като катерене, скачане, тичане и други. Затова е необходимо да поощрявате физическата активност у децата: клякане или лягане на земята, последвано от ставане, катерене и балансиране по дървета, самостоятелно изкачване и слизане по стълби, танци, тичане и игра на гоненица, игра на замръзване и други.
Чрез редене на кубчета, месене на тесто, мачкане на пластелин или нанизване на макарони например, децата се учат да използват умело ръцете си и развиват фината моторика, което от друга страна подпомага езиковите умения. Те се развиват и чрез разказване на истории и приказки.
Играйте с глина, тесто и пластелин, най-добре домашно направен (от вода, сол, брашно и хранителни бои за оцветяване). Това занимание е чудесно средство за освобождаване на емоциите, натрупани у детето ви, и особено ако то изразява агресия: удря, хвърля предмети, крещи. Позволете му да омеси своя собствена питка заедно с вас, поставете я върху готовия хляб и след като се опече я дайте на детето, насърчавайки опитите му да помогне в кухнята.
Една от любимате игри на всяко дете е подреждането на кубчета. Те се препоръчват за всички бебета, навършили девет месеца. Разбира се, в началото детето ви вероятно ще разваля построените от вас кули или пък ще изсипва кубчетата на земята, а след това ще се забавлява да ги прибира в кутията. Всичко това е част от начина, по който то опознава новите предмети и е част от играта. След като навърши една година, малчуганът може да играе с много на брой кубчета, най-добре изработени от натурален дървен материал, или обагрени в четирите основни цвята: червено, жълто, зелено и синьо. Гладките кубчетата, които не се захващат здраво едно за друго, развиват по-добре координацията и вниманието на детето, както и неговата концентрация. Стройте кули, замъци, къщи, цветя, дървета и всичко, което ви хрумне, като не забравяте да забелязвате и уважавате създаденото от детето.
Когато творят с четка или с ръце, децата научават цветовете и формите. Може да дадете на детето си да рисува когато е на около една година, а може и малко по-рано. Запознайте го с формите, като отначало нарисувате хоризонтална линия на бял лист хартия и стимулирате бебето да ви имитира. След това направете вертикална линия и помолете детето да повтори. Накрая начертайте кръг и наблюдавайте детето. След като сте му показали „основните форми“ за неговата възраст, оставете го да твори свободно, като назовавате отвреме-навреме цвета, с който рисува.
Когато се разхождат сред природата или общуват с животни, децата научават много неща за света, в който живеем. Наблюдавайте заедно вятъра в клоните на дърветата и обяснявайте на детето си как променя скоростта си и как движи листата. Разгледайте цветята в градината и назовете цветовете. Проследете насекомите и разкажете на хлапето какво правят от цветния сок, и къде живеят. Импровизирайте и разгърнете спомените от вашето собствено детство и знанията, които имате. За детето не е важно дали информацията, която му давате, е научно обоснована. По-съществено е да усети, че за вас е интересно и забавно да споделяте с него света наоколо. Едни от най-добрите играчки могат да се намерят сред природата и те са безброй: клони, шишарки, желади, листа, камъни и много други. Ако искате детето ви да стане творческа личност, научете го да забелязва света около себе си.
Позволете на малкия човек да играе с или поне да наблюдава животните на село, в града, в парка или в зоологическата градина. Хранете заедно гълъбите или съседките котки – така ще развиете у детето способността да съчувства, да проявява грижа и отговорност към по-слабите. Хората от село, които се грижат за животни, много по-рядко страдат от депресивни състояния, отколкото гражданите на големите градове, които обръщат глава в другата посока при вида на бозайник или птица, и не могат да си представят да гледат животно у дома.
Редица учени са единодушни, че първите години, особено първите три години, определят емоционалното развитие на детето и са много важни за интелектуалното израстване. Мозъкът се развива най-бързо през този период, а впечатленията на детето определят кои части на мозъка се развиват. Взаимоотношенията, в които участва детето, и отношенията, които наблюдава, начинът, по който изразяваме обичта си и нашата грижа, определят ъгъла, под който то ще гледа на света един ден, а и усещането, което ще развие към собствената си личност. А то остава за цял живот.
Затова играйте всеки ден! Използвайте игрите, които научавате от различни източници, както и всички игри, които роди вашето собствено въображение. Не се старайте да сте перфектни, защото за детето е по-важно да се забавлявате заедно и да развивате игрите така, както ви е приятно на вас самите.
автор: Ели Грънчарова 08.02.2013
http://www.rodnastriaha.bg/igrata-i-detskoto-razvitie/